Skalne miasto

Szukaliśmy ostatnio jakiegoś nowego i ciekawego miejsca na spędzenie czasu w weekend. Miało być blisko, szybko i urokliwie.
Miejsce takie udało się znaleźć tuż za naszą południową granicą i aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie udało nam się tam dotychczas dotrzeć. Mowa o skałach Adrszpasko Teplickich, znanych bardziej jako Skalne Miasto.


Należy jechać około 2km od miasta Teplice nad Metują, w kierunku na Adrszpach i Trutnov. Punktem startowym jest Strzemieńskie Podgrodzie, część miasta Teplice. Tu znajduje się duży parking, a nieopodal przystanek autobusowy. Stamtąd wyruszamy już pieszo, a do przejścia mamy trasę zwiedzania mierzącą 3,5; 6; lub jeszcze więcej km w zależności od wybranej opcji. Można ją pokonać w ciągu 2-5 godzin. Opis trasy znajdziemy w ulotce otrzymanej na wejściu na teren... "zwiedzania".

Unikalne formy skalne w piaskowcu przyciągają całe rodziny z dziećmi, ale również wspinaczy, którzy uwielbiają to specyficzne i szorstkie tarcie połączone z dreszczykiem emocji wynikającym z rzadko rozlokowanych punktów asekuracyjnych. Każda ciekawsza skała ma swoją nazwę i czasem krótką historię zamieszczoną na tabliczce. Mamy np informacje kto jako pierwszy się na nią wspiął.
Niektóre części wąwozu są zalane przez wodę i można je przemierzyć barką. Ciekawa perspektywa, do której niestety kolejki chętnych są ogromne. Nie będę się tutaj mocno rozpisywał na temat uroków miejsca, po prostu zobaczcie to na własne oczy i podziwiajcie piękno otaczającej Was przyrody.
Odbywa się tutaj również, corocznie w końcu sierpnia, Międzynarodowy Festiwal Fimów Wspinaczkowych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Meksyk, okolice Cancun

Sylwestrowe Lechaim!

La Habana – dezorientująca układanka rozsypujących się puzli