Grecja w czasie COVID

 Piszę ten post ponieważ sporo jest niepewności jakie faktycznie należy spełniać wymagania, by móc wjechać na teren Grecji. Oficjalne komunikaty straszą mandatami na 500 euro za niespełnienie wymagań, a biura podróży w popłochu odwołują zorganizowane wyjazdy. Informacje przedstawione w tym poście są świeże, sprawdzone zarówno na podstawie doświadczeń, jak i potwierdzone w ambasadzie Grecji w Warszawie oraz telefonicznie na PLF help desk w Atenach.

Każdy przybywający do Grecji, niezależnie od narodowości, pochodzenia i terenu z jakiego przyjeżdża, podlega bezwzględnemu obowiązkowi zarejestrowania swego wjazdu do Grecji przed przyjazdem na TEJ stronie. Jest to formularz Passenger Location Form (PLF). Można spotkać się z informacją, iż obowiązek ten dotyczy także dzieci. Zapewne tak jest w przypadku, gdy podróżują samotnie. Natomiast w przypadku podróży w grupie, wystarcza wypełnić jednokrotnie taki formularz dla całej rodziny. Wskazuje się w nim osobę główną, która przedstawia swoje dane osobowe, a w części końcowej podaje się jedynie imię i nazwisko oraz wiek osób towarzyszących. W formularzu podaje sie adresy (1 lub max 2) pod jakimi będzie się przebywać po przyjeździe, bez podawania dat. W praktyce może to oznaczać, że greckie służby będą w stanie zlokalizować Cię jedynie przez pierwsze 2 dni, jeżeli przemieszczasz się codziennie, a nie przez 7 dni jak można przeczytać na stronach rządowych. Nie zawiera się w formularzu żadnych informacji na temat aktualnych testów PCR na covid.
Celem wypełnienia formularze PLF jest wygenerowanie kodu QR, który przychodzi na maila o północy w dniu Twojego przyjazdu do Grecji, a który jest niezbędny do zeskanowania na granicy przy wjeździe, czy na lotnisku. Jeżeli Twoja podróż do Grecji rozpoczęła się przed północą i nie masz fizycznej możliwości odebrania maila z kodem, miej pod ręką maila z potwierdzeniem wypełnienia formularza na stronie i okaż go na granicy. Zajmie to nieco więcej czasu, ale pozwoli na odnalezienie Twojej rejestracji w systemie i nie zostaniesz obciążony żadną karą za niedopełnienie formalności.

Niezależnie od obywatelstwa na teren Grecji można wjechać ze strefy Schengen oraz kilku innych krajów, ich lista jest uaktualniana co 15 dni, więcej o nich oraz o aktualnej sytuacji i lokalnych obostrzeniach można znaleźć np na TEJ stronie rządowej. Ciekawostką mogą być informacje o przekraczaniu granicy drogą morską i lądową (wiele z nich jest zamknięta dla ruchu turystycznego, co nie dotyczy ruchu dla ciężarówek podobnie wygląda to dla testów PCR).
Dodatkowo przybywając z pewnej listy krajów (obecnie jest to Polska, Albania, Belgia, Bułgaria, Czechy, Hiszpania, Macedonia, Malta, Rumunia, Węgry, ZEA), obowiązkowo należy posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR na COVID-19. Ważny test musi zostać przeprowadzony w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Grecji i musi być wydany w języku angielskim. Ważne, by zaświadczenie zawierało imię, nazwisko i numer dokumentu tożsamości, którym będziemy posługiwać się na granicy (nie nr PESEL). Jest to oczywiście test wykonywany odpłatnie na koszt własny, a dodatkowym wymogiem jest, że ma być wydany przez jedną z placówek wskazaną przez stronę rządową (TUTAJ). Nie sprawdzałem co w przypadku wyniku z laboratorium spoza listy. Trudność stanowi fakt, iż gro z podanych laboratoriów jest laboratoriami publicznymi, które nie realizują badań na zlecenie prywatne. Pozostałe, z oczywistych przyczyn, są bardzo oblegane. Należy więc termin badania rezerwować z jak największym wyprzedzeniem, by mieć pewność otrzymania wyniku na czas. W zależności od placówki, koszt badania to od 420 do ponad 500zł, a często wydanie w języku angielskim jeszcze zwiększa ten koszt o 30-50zł.
Brak ważnego badania może skutkować niewpuszczeniem na pokład samolotu lecącego do Grecji, bądź zawróceniem na granicy na koszt podróżującego. Należy więc traktować konieczność posiadania testu poważnie. Z badania zwolnione są dzieci poniżej 10 roku życia i nigdzie nie jest wymagana informacja odnośnie ich stanu zdrowia, co budzi w internecie wiele obaw i znaków zapytania (nawet ambasada Grecji nie potrafiła udzielić jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie).

Dodatkowo po przylocie, można zostać losowo skierowanym do dodatkowego badania PCR na lotnisku, na koszt władz greckich. W praktyce, w moim przypadku nie kierowano losowo, a dokładnie wszystkich poza dziećmi poniżej 10 roku życia oraz ich (jednego) opiekuna, którzy bardzo uprzejmie są przepuszczani poza kolejnością. Po przebyciu takiego testu, przynajmniej w teorii, powinno się przebywać w samo kwarantannie przez jeden dzień. Jeżeli wynik jest negatywnie, nikt się z Tobą nie będzie kontaktować. W przypadku testu pozytywnego, nastąpi kontakt, należy również przebywać pod wskazanym adresem w PLF, czeka Cię wtedy 14-dniowa kwarantanna.

Mam nadzieję, że wyczerpałem temat. Jeżeli jednak pojawią się jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do zadawania ich w komentarzach (być może będę w stanie pomóc), można też wykonać telefon na infolinię PLF w Atenach: +30 215 560 51 51
Oto e-mail do ambasady greckiej w Warszawie (choć oni akurat nie muszą być zbyt pomocni w bardziej specyficznych sytuacjach): gremb.war@mfa.gr

Podróżuj w zdrowiu i powodzenia!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kuba - zakończenie

Machu Picchu

Kathmandu